План розвитку громади: від пасивного споглядання до компетентної співучасті

13-14 липня 2012 року активісти та сільські голови з сіл та селищ Київщини зібралися у Ірпені на тренінгу «Розробка планів розвитку громад».

Тренінг відбувся в рамках програми «Нові можливості для сільських громад, постраждалих від Чорнобильської катастрофи», що реалізується Ресурсним центром ГУРТ за фінансової підтримки Фонду розвитку демократії ООН (UNDEF).

Самоорганізація та самоврядування виступають ефективним способом впровадження якісних змін на рівні сіл і селищ та сприяють розвитку сільської громади в цілому. До такого висновку прийшли лідери сільських громад, котрі своїми ініціативами намагаються змінити ситуацію, в якій наразі опинилося українське село.

Задля впровадження якісних змін, необхідно мати досвід та володіти відповідними навичками. Під час тренінгу 20 учасників – активісти та сільські голови сіл та селищ Київщини, які постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи, вчились самостійно виявляти проблеми розвитку села, розглянули можливі моделі та сценарії спільного розвитку громади. Розмірковували, як можна змінити ситуацію на краще, до яких дій потрібно вдатися, щоб якісні зміни відбулися і які навички для цього потрібні місцевим лідерам.

Аналіз соціально-економічної ситуації, вибір стратегічних пріоритетів, означення сильних та слабких сторін та шляхів впровадження стратегічного плану розвитку стали предметом розгляду тренінгової групи під час робочих сесій.

Досвід європейських країн доводить, що село – це потужний ресурс держави, який можна і потрібно використовувати. Це зазначав і тренер семінару Олег Левченко, який провів короткий екскурс в питання розвитку сіл, розповів про досвід Польщі та Чехії у цій сфері, та кращі практики в українських громадах.

Підбиваючи підсумки, учасники тренінгу відмітили його практичну цінність для їхньої подальшої діяльності: «Я надзвичайно задоволена цим тренінгом – відмічає Людмила Бойко, директор Бородянського центру «Довір’я» – Я не вперше на подібних заходах, але тренінг «Розробка планів розвитку громад» вражає своїм глибоким зануренням у практику. Після закінчення семінару ми отримали не просто загальне бачення подальших кроків, а справжню покрокову стратегію наших наступних дій».

Та найцінніше, на думку тренера є те, що «учасники отримали мотивацію, вони готові до дій, тепер найголовніше для лідерів сільських громад – не втратити запал і правильними діями розвивати свою громаду».

В рамках програми «Нові можливості для сільських громад, постраждалих від Чорнобильської катастрофи» передбачається: навчальний візит до Польщі, де учасники проекту матимуть змогу перейняти досвід польських колег, отримання міні-грантів на реалізацію власної ініціативи, а також можливість консультування та спілкування з фахівцями зазначеної сфери.

UNDEF
UNDEF